Sensoplastyka

8 czerwca 2021 Karolina 0 Comments

Sensoplastyka czyli inaczej plastyka sensoryczna to forma warsztatów, szczególnie skierowanych dla dzieci, która wspiera ich ogólny rozwój.

Sensoplastyka jest pełna kolorów, smaków, zapachów i struktur, które w kontrolowanych warunkach pełnią funkcję bodźców, pozwalają dzieciom na poznanie świata.

To, że możemy coś zgnieść, wymieszać, rozpuścić, zmienić kolor masy lub kształt, uczy i bawi. Co ciekawe często jako rodzice korzystamy z takich technik w zabawie i pracy z dziećmi – nie nazywając tego sensoplastyką.

My w naszym przedszkolu podobnie jak inne osoby prowadzące podobne zajęcia wprowadzamy możliwie różne od siebie czy to pod względem koloru, kształtu czy konsystencji materiały, by następnie pozwolić dzieciom zapoznać się z nimi na wiele sposób. Kolorową farbę można dotknąć dłonią, stopą, można ją zmieszać z inną by powstał nowy kolor.

„Jest to spójna koncepcja takiego prowadzenia zajęć, które mają na celu rozwijanie kompetencji interpersonalnych oraz intrapersonalnych. Dzięki oddziaływaniu na układ nerwowy bardzo korzystnie wpływa na rozwój mowy. Rozwija również kreatywność, twórcze myślenie oraz swobodę działania.

Sensoplastyka jest metodą polecaną zarówno dla niemowląt, jak również dla starszych dzieci. Poprzez zaangażowanie wielu zmysłów uczestnicy zajęć opartych na sensoplastyce łatwiej ujawniają swoje uczucia i emocje. Dzięki temu, że jest to forma zabawy, uczestnikom dużo łatwiej się otworzyć. W zajęciach mogą brać udział rodzice, ale to oni sami decydują w jakiej formie. Mogą być wyłącznie obserwatorami lub sami brać w nich czynny udział.” https://rodzicowo.pl/artykuly/sensoplastyka-co-to-takiego/

Co można wykorzystać do warsztatów sensoplastycznych?

Farbę w różnych kolorach. Co ważne, farba którą damy dziecku powinna być bezpieczna i atestowana. Warto postawić na farby przeznaczone do malowania dłońmi, palcami.

Produkty spożywcze jak wielokolorowe galaretki, budynie, soki, barwiony cukier, ryż (gotowany i suchy), mąka, makarony. Każdy z tych produktów możecie zafarbować (warto używać barwników spożywczych), co jeszcze urozmaici zabawę.

Gotowe produkty jak piasek kinetyczny, masy plastyczne, plasteliny, ciastoliny.

Sensoplastyką może być również wspólne gotowanie, np. wyrabianie czy lepienie ciasta, ozdabianie ciastek czy pierników.

Więcej inspiracji:

https://dziecisawazne.pl/15-zabaw-sensorycznych-dla-maluszkow/

https://www.kopalnia.pl/kopalnia-wiedzy/sensoplastyka-w-domu-7-pomyslow-na-zabawy-sensoplastyczne-dla-dzieci-4ns9

leave a comment

Girl in a jacket
Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej: woes.pl