• Home
  • Woda – źródłem życia

Woda – źródłem życia

12 kwietnia 2021 Karolina 0 Comments

Zdecydowanie, zgadzamy się z tym faktem i uznaliśmy za konieczne realizację zajęć dla naszych przedszkolaków w tym temacie. Podczas zajęć o wodzie rozmawialiśmy o tym, jak i dlaczego woda jest tak ważna w naszym życiu. Stworzyliśmy wspólny projekt – nasz plakat o tym, jak ważna jest woda.

Mamy dla Was kilka dodatkowych materiałów i informacji, o wodzie właśnie. Do wykorzystania w domu, w przedszkolu, podczas zajęć i w trakcie zabawy. Poniżej znajdziecie materiały edukacyjne o wodzie dla przedszkoli, przedszkolaków, w tym przydatne narzędzia jak gry.

Film edukacyjny dla dzieci o wodzie.

Animacja filmowa przygotowana przez MPWiK (Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu)

Film dostępny na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=gpTRAUcNDh0&ab_channel=MPWiKS.A.weWroc%C5%82awiu

Materiały edukacyjne dla dzieci.

Lekcje zdalne dla przedszkolaków, temat: woda – źródło życia.

„Dziecko dowie się, dlaczego woda jest ważna dla ludzi, roślin i zwierząt oraz jak krąży w przyrodzie. Utrwali wielką i małą literę „W, w”, a także poćwiczy aktywne słuchanie poprzez udostępnione słuchowiska, bajki i filmy. Rozwiąże proste zadania matematyczne, porówna i uporządkuje zbiory oraz utrwali stosunki przestrzenne obiektów względem siebie. Utrwali cyfry 7 i 8 oraz poćwiczy umiejętności przeliczania, logiczne myślenie i spostrzegawczość. Dziecko przeprowadzi wspólnie z rodzicem proste eksperymenty. Nauczy się lub posłucha kilku tematycznych piosenek oraz pozna lub utrwali słownictwo w języku obcym. Będzie miało również możliwość stworzenia prac plastycznych, rozwiązywania łamigłówek i quizów tematycznych.”

Wśród materiałów m.in.

Scenariusze zajęć:

  • Zabawy badawcze z wodą
  • Woda to zdrowie

Filmy edukacyjne:

  • Woda
  • Skąd się bierze woda w kranie?
  • Obieg wody w przyrodzie

Gry edukacyjne o wodzie:

  • Rury
  • Staś i Zosia

Więcej: https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/woda-zrodlo-zycia

14 ciekawostek o wodzie dla dzieci

” Woda jest podstawową cząsteczką składającą się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Kiedy te trzy atomy łączą się razem, tworzą bardzo silne wiązanie, które jest trudne do rozerwania. Siła tego połączenia utrzymuje cząsteczkę wody razem przez miliony, a nawet miliardy lat. Zebraliśmy kilka fascynujących ciekawostek i faktów na temat wody specjalnie przygotowanych dla dzieci.”

14 ciekawostek o wodzie

Portal edukacyjny o wodzie

Materiały przygotowane przez Ośrodek Działań Ekologicznych “Źródła”

https://www.woda.edu.pl/

Polecamy również fanpage na FB „Źródła” https://www.facebook.com/ode.zrodla?fref=ts oraz więcej materiałów i informacji na stronie Ośrodka: https://www.zrodla.org/?fbclid=IwAR3fQM1RnRTW_3VCBsjtbcVgPV6K9ex5WI0otqHDYdmE359rwvejQmIEhA8

Materiały edukacyjne oraz kolorowanki

Wodociągi miasta Krakowa udostępniają na swojej stronie bardzo dużą ilość materiałów edukacyjnych dla dzieci.

Materiały do pobrania:

https://wodociagi.krakow.pl/edukacja-ekologiczna/pobierz-materialy-edukacyjne.html

Zestaw materiałów dla dzieci w wieku przedszkolnym:

https://wodociagi.krakow.pl/edukacja-ekologiczna/dla-przedszkoli/wedrowki-kropelki.html

Nauka to zabawa

Na portalu przygotowanym przez WWF, znajdziecie wiele materiałów o ekologii, w tym właśnie o wodzie.

„Z bloku ,,Woda” Przyjaciele Pandy dowiedzą się o tym, jakie zwierzęta związane są z Bałtykiem, skąd wypływa Wisła, a gdzie uchodzi Odra, kto zamieszkuje rzeki i jeziora, co zajmuje więcej miejsca – lód czy woda, jak powstaje deszcz i wiele, wiele więcej.”

http://www.naukatozabawa.pl/wwf/test/woda

Światowy Dzień Wody z PAH

PAH czyli Polska Akcja Humanitarna przygotowała serię materiałów i narzędzi w temacie wody i jej wartości dla społeczeństwa.

Do inicjatywy z okazji Światowego Dnia Wody organizowanej przez PAH można przystąpić poprzez link dostępny na stronie: http://www.pah.org.pl/zaangazuj-sie/dla-szkol/dzien-wody/

Światowy Dzień Wody ma również swoją grupę na portalu Facebook: https://www.facebook.com/groups/dzienwodypah/

Warto wiedzieć, że PAH to organizacja pozarządowa, która oprócz niesienia pomocy humanitarnej realizuje zajęcia edukacyjne, edukuje społeczeństwo.

„Zwracamy uwagę na globalne potrzeby i prawa człowieka, takie jak: dostęp do wody, żywności, bezpiecznego schronienia i toalet. Angażujemy społeczeństwo do aktywnego działania na rzecz pomocy humanitarnej. Wpieramy organizację oddolnych zbiórek pieniężnych i wydarzeń informujących o potrzebach drugiego człowieka. Polskie szkoły włączamy w ogólnokrajowe kampanie edukacyjne: szkolimy dzieci i młodzież.” Więcej: https://www.pah.org.pl/o-nas/kim-jestesmy/

Zobaczcie również animację edukacyjną przygotowaną przez PAH: „Oszczędzanie wody to za mało”

leave a comment

Girl in a jacket
Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej: woes.pl